17 wrz 2011

Aurelian i polscy wspólnicy dostali stracha

Co za przypadek zamykają odwierty właśnie teraz jak grupa uczestników konferencji z Wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego José Bové na czele, jedzie do Siekierek i ma zamiar sprawdzać, czy oni tam faktycznie gaz zamknięty czy gaz konwencjonalny pompują. Patrz więcej pod

Konferencja "Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie" 19 - 20 września we Wrocławiu.oraz 
Zaproszenie na Konferencję "Problem szczelinowania.." moja odpowiedź.


Wielki zawód na złożu Siekierki

wnp.pl (Marcin Szczepański) - 16-09-2011 11:48
Spółka Aurelian Oil&Gas poinformowała, że przepływ gazu z odwiertu Trzek-3 na złożu Siekierki jest znacząco niższy niż oczekiwano. Spółka nie podjęła póki co decyzji co do dalszej eksploatacji złoża - nie ukrywa jednak, że wyniki testu to duży zawód.
- Informacja jest rozczarowująca i staramy się poznać przyczyny tak słabego przepływu gazu i jednocześnie większego przepływu wody z odwiertu niż oczekiwaliśmy. Do tego czasu wstrzymujemy prace nad odwiertem Trzek-2 - powiedział prezes spółki Rowen Bainbridge. Zaznaczył jednak, że złoże wciąż pozostaje perspektywiczne. - Ma ono powierzchnię około 150 km kw. a do tej pory nasze poszukiwania objęły jedynie 2,5 km kw. - zaznaczył.

Testy odwiertu Trzek-3 prowadzone były od połowy czerwca, kiedy to zakończono wiercenia. Dane pozyskane przez ten czas wskazują na znacznie mniejsze niż oczekiwano zasoby gazu możliwe do pozyskania z odwiertu - spółka szacuje je na 4-8 mld stóp sześc. (czyli około 400-800 mln m sześc.), choć początkowo oczekiwano nawet 16-20 mld stóp sześc.

Złoże Siekierki zlokalizowane jest na terenie wielkopolskich koncesji należących do spółki Energia Zachów, w której 90 proc. udziałów posiada Aurelian a pozostałe 10 proc. spóła Avobone. Złoże Siekierki to pierwsze w Polsce rozpoznane złoże tzw. gazu zaciśniętego (tight gas).

1 komentarz:

  1. Pilnie konieczna następna Międzynarodowa Konferencja "Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie" z udziałem Pana Krzysztofa Puzyny i Wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego José Bové na czele, oraz wizja lokalna w Gołębiewie Nowym koło Kutna celem niezwłocznego szybkiego unieważnienia umowy dzierżawy na wiertnię i wypłaty odszkodowań.

    Sprawa tej umowy zgłoszona została do kilku prokuratur przez Inicjatywę Obywatelską Dorzecza Bzury i Słudwi .
    Pierwsze zgłoszenie było do łowickiej prokuratury 20 czerwca 2011 r. wraz zgłoszeniem innych zagrożeń.

    Odmówiono wszczęcia śledztwa. Obecnie Sąd Rejonowy w Łowiczu po posiedzeniu z udziałem wnioskodawczyń 12.09.2011 rozpatruje zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa a postanowienie wyda właśnie w dniu rozpoczęcia konferencji tj. 19.09.2011 r. o godz 11.00

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"