26 wrz 2011

Relacja z Międzynarodowej Konferencji na temat szczelinowania hydraulicznego.

W dniach 19-20.09.2011 r. we Wrocławiu odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie"

Gościem specjalnym spotkania był José Bové, światowej sławy francuski alterglobalista, któremu towarzyszyła ekipa telewizji francuskiej.

W pierwszym dniu przedstawiono następujące zagadnienia:

1. "Gaz łupkowy w Europie i potrzeba jedności obywateli europejskich" - José Bové, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego, Francja.

2. "Skandal gazu łupkowego" - François Veillerette,wicewojewoda regionu Picardii z Francji,autor pierwszej na świecie książki na temat gazu łupkowego.

3. "Początek Ruchu Anty-łupkowego w Polsce i odbiór publiczny" - Marek Kryda, Instytut Spraw Obywatelskich, Łódź.

4. "Gaz łupkowy fakty i mity" - Zbigniew Tynencki, Teresa Adamska, Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Łódź.

5. "Problem gazu łupkowego a partycypacja obywatelska" - Dr Roman Śniady, Politechnika Wrocławska.

6. "Wydobycie gazu łupkowego a polityka energetyczna Polski" - Radosław Gawlik, były wiceminister Środowiska.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad zaprezentowano amerykański film "GASLAND - kraj gazem płynący", przedstawiający katastrofalne skutki wydobywania gazu łupkowego w USA. Ten nominowany do Oskara film, jest dla nas wszystkich ostrzeżeniem przed zbliżającą się zagładą naszych terenów, w związku z rozpoczętym już wydobywaniem gazu łupkowego w naszym kraju.

W drugim dniu obrad uczestnicy konferencji na czele z José Bové pojawili się przed Wrocławską Halą Stulecia, w której odbywały się obrady nieformalnego posiedzenia Europejskiej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE-Energy) celem przekazania obradującym specjalnego listu o wstrzymanie wydobycia gazu łupkowego do czasu zakończenia badań wpływu na środowisko technologii wydobycia i ustanowienia europejskich przepisów dotyczących gazu łupkowego.

Grupa uczestników w oczekiwaniu na przyjęcie listu przez przewodniczącego obradom wicepremiera Waldemara Pawlaka, rozwinęła transparenty z hasłami sprzeciwu. W gronie osób protestujących byli naukowcy, przedstawiciele inicjatyw obywatelskich oraz organizacji pozarządowych.

Teresa Wojda z José Bové
Po przekazaniu listu uczestnicy tej konferencji udali się pod wiertnię Trzek-3 w Siekierkach koło Poznania, usytuowaną w odległości zaledwie około pół kilometra od zagród wiejskich. Mieli też okazję przeprowadzenia rozmowy z T.Chałupka z angielskiej firmy Aurelian - właścicielem koncesji na wydobywanie gazu na tym terenie. Ujawnił on uczestnikom spotkania informację o zastosowaniu tutaj, w pokładach czerwonego spągowca, technologii szczelinowania hydraulicznego. Wykonany został odwiert do głębokości 4500 m, a obecnie trwa wydobywanie i dystrybucja gazu ziemnego.

Podczas konferencji przedstawicielka Inicjatywy Obywatelskiej Dorzecza Bzury i Słudwi, Teresa Wojda zaapelowała o wprowadzenie zakazu wydobywania gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce i w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
Podziękowała komisarzowi EU José Bové za wsparcie udzielone ruchowi przeciwników wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Wspomniała o pilnej potrzebie szerokiej akcji uświadamiania społeczeństwa polskiego o zagrożeniach wynikających z wydobywania gazu ze złóż niekonwencjonalnych, technologią szczelinowania hydraulicznego - niebezpieczną dla ludzi i środowiska.Dnia 28-09-2011 o godz. 11:40 Jola Kryda  napisał(a):Witam,
Dziękujemy za udział w konferencji: "Problem szczelinowania podczas wydobycia gazu łupkowego w Europie".
Poniżej kilka punktów związanych z tematem konferencji. Wczoraj w TVN wyemitowano program o problemach mieszkańców z woj. lubelskiego (link poniżej). Wysyłam także kopie materiałów wyłożonych podczas konferencji. Film "Gasland" polski tytuł: "Kraj gazem płynący" jest dostępny w Empiku.
Serdecznie pozdrawiam,
Jola Kryda
Fundacja Indigena
Gdańsk
jolakryda@wp.pl
kom
. 608 45 80 10
1.  TVN "SUPERWIZJER" o problemach mieszkańców z okolic odwiertów (emisja wczoraj 27.09.2011):

2. Film "Kraj gazem płynący" (ang. tytuł "Gasland" do kupienia w Empiku za 28,50zł, można zamówić przez internet, oto link:

3. Raport Food & Water Watch o zagrożeniach zasobów wody pitnej podczas eksploatacji gazu łupkowego (takze w załaczniku):

4. Wywiad z José   Bové: ( w załaczniku)
Oto linki do grup na Facebooku:
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002849601079&sk=info  (książka Francois Veillertee, który uczestniczył w konferencji we Wrocławiu)
Inicjatywa Obywatelska Dorzecza Bzury i Słudwi zrodziła się w lutym 2011r. z potrzeby przeciwdziałania zagrożeniom, sprowadzanym przez władze publiczne wszelkich szczebli. Na forum ogólnopolskim zaistniała poprzez protest "Przeciw Naturze 2000", "podziemnemu składowaniu C02 i wydobyciu gazu łupkowego", umieszczony m.in. na stronie internetowej: petycje.pl
Inicjatywa wykazuje się determinacją również w walce z innymi zagrożeniami jak np.: podzielniki ciepła, czy budowa ciągu zbiorników wodnych na rzece Bzurze, w ramach rozwoju obcego kulturowo rybołówstwa w powiecie łowickim.

2 komentarze:

  1. To jest historyczne zdjęcie. Plakat bardzo mi się podoba. umtsno

    OdpowiedzUsuń
  2. przebieg konferencji wydaje się być ciekawy sądząc po zagadnieniach

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"