22 lut 2012

Będą wywłaszczenia z powodu łupków


Łupkowe prawo do wywłaszczeń

W myśl obowiązującej od tego roku nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, firmy mogą wywłaszczać właścicieli gruntów, na których zostaną wykryte złoża gazu. Czy to jest zgodne z konstytucją? - pyta "Puls Biznesu". 

Wydobycie gazu łupkowego znalazło się w katalogu tzw. celów społecznych. W związku z tym prawo pozwala zagranicznym koncernom na wywłaszczanie nieruchomości pod wydobycie tego gazu. Rolnicy, przedsiębiorcy i inni właściciele nieruchomości zasobnych w gaz łupkowy będą zmuszeni sprzedać grunty.
Ustawa zakłada więc możliwość wywłaszczenia jednego przedsiębiorcy przez innego przedsiębiorcę, w tym przypadku przez koncern wydobywczy. Zdaniem prawników, których opinii zasięgnął "Puls Biznesu", narusza to konstytucyjne zasady równości i jest przykładem złej legislacji.

Kontrowersyjna regulacja nie podoba się m.in. prof. Piotrowi Winczorkowi, znawcy prawa konstytucyjnego. Według niego sytuacja stron ewentualnego sporu nie będzie równa. Bogate koncerny prędzej czy później i tak postawią na swoim. Może się zdarzyć, że jakiś rolnik patrota odmówi odsprzedaży ziemi ojców. Sprawa trafi więc do sądu. Ten będzie badał, czy grunt jest rzeczywiście koncernowi konieczny dla wydobycia gazu. Jeżeli stwierdzi, że tak, to określi odpowiednią cenę. Grunt trafi w ręce wydobywcy. Taki przymusowy wykup może łamać konstytucyjne prawo własności, uważa prof. Winczorek.

4 komentarze:

 1. Co Pan profesor zrobił aby takie prawo nie weszło w życie?
  NIC !
  To wielki wstyd, że profesor prawa a dopiero teraz zobaczył zagrożenie, które inni, bez prawniczego wykształcenia, wcześniej wlot rozpoznali.
  Panie profesorze, dlaczego wcześniej Pan nic nie zrobił aby chociażby poinformować społeczeństwo o tym bublu prawnym, odbierającym wszystkie prawa Polakom i oddającym nas w niewolę obcych koncernów?

  Rzecznik Praw Obywatelskich miała ustawowy i moralny obowiązek z urzędu zaskarżyć ustawę nowe prawo geologiczne i górnicze ale tego nie zrobiła. Zignorowała również wniosek Inicjatywy Obywatelskiej Dorzecza Bzury i Słudwi o zaskarżenie tej ustawy TK.

  Rząd, Parlament sprzedali nas a Rzecznik Praw Obywatelskich i wy naukowcy, profesorowie swoim milczeniem dołożyliście gwóżdź do trumny Narodu Polskiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do K.P.

  Kapitan uciekł jako pierwszy z tonącego okrętu.

  Podjął próbę przekazania steru wrogom?

  Wydaje wyrok śmierci na obecnych na pokładzie?

  Czy można uciec przed wyrzutami sumienia?

  OdpowiedzUsuń
 3. Gaz i inne bogactwa naturalne są już znane i zbadane więc 2/3 kraju będzie objęte wywłaszczeniami!
  Szaleństwo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przegięcie w tytule, bo w treści ani słowa o łupkach, ani o gazie łupkowym.

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"