27 lis 2013

Koalicja w Niemczech: woda pitna i zdrowie ludzi mają absolutne pierwszeństwo.Nowy paradygmat w Niemczech?
Wyższość zdrowia ludzi nad biznesem za każdą cenę?

Dotychczasowy Minister Środowiska w Niemczech Altmeier nazwał  wstrzymywanie od 2012 roku wydawania pozwoleń na poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków przy pomocy hydroszczelinowania w Niemczech, przez kraje związkowe jak Nadrenia Północna-Westfalia (NRW), Szlezwik-Holsztyn, Badenia Wüttemberg, Hesja, Dolna Sachsonia "nieformalnym moratorium".  19 września 2013 roku odpowiedział - "Dlatego nie widzę dla hydroszczelinowania żadnej podstawy".( "Deshalb sehe ich derzeit in Deutschland für Fracking keine Basis.")

Dalej powiedział: Gaz znajduje się w łupkach od milionów lat to wielki skarb, ale ten skarb ani się nie zepsuje ani się ulotni, gdy poczekamy jeszcze 5, 10, 15 lat, aż do wynalezienia bezpiecznych metod wydobywania. Teraz jego nastawienie do wydobycia gazu z łupków znalazło poparcie wśród koalicjantów i reprezentantów większości politycznej w Niemczech.

Moratorium dla wydobycia gazu z łupków w Niemczech zostało oficjalnie poparte przez reprezentantów ponad 67 procent wyborców!

Nowo ustanowiona koalicja rządowa w Niemczech (w sumie 67,2 % oddanych na nią głosów) składa się z partii Chrześcijańskiej Demokracji (CDU, 34,1%), Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD, 25,7%) oraz z Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU, 7,4%).

Na tą koalicję oddali niemieccy obywatele w  wyborach nr 18 do Niemieckiego Bundestagu w dniu 22 września 2013 roku większość ponad 29 milionów głosów z 43 milionów oddanych ważnych głosów. W niemieckim Bundestagu z 631 miejsc koalicja zajmuje 504 miejsca (CDU: 255; SPD 193; CSU 56)
To jest prawdziwie  wielka koalicja, o dużych możliwościach.

Jeden z niewielu tematów, które poprze też opozycja składająca się z lewicy - Die Linke (8,6%, 64 miejsca)  oraz niemieckich Zielonych (8,4 %, 63),  jest  punkt umowy koalicyjnej dotyczącej poszukiwania i wydobycia gazu z łupków.  

Punkt ten tłumaczę dosłownie z umowy (2MB) koalicji CDU-SPD- CSU. Strona 61 umowy ustęp Fracking

Hydroszczelinowanie (Fracking)

Uważamy na podstawie przeprowadzonych badań aspektów środowiskowych, że zastosowanie technologii hydraulicznego szczelinowania, przy wydobywaniu gazu z niekonwencjonalnych złóż gazu, szczególnie z łupków, jest obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych skutków dla ludzi i środowiska naturalnego.

Oddziaływania na ludzi, przyrodę i środowisko naturalne nie są jeszcze wystarczająco wyjaśnione.

Woda pitna i zdrowie ludzi mają dla nas absolutne pierwszeństwo.

Odrzucamy zastosowanie toksycznych dla środowiska naturalnego substancji w technologii szczelinowania hydraulicznego, przy znajdywaniu i wydobywaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych.

O wnioskach, o wydanie pozwolenia będzie można dopiero wtedy podjąć decyzję, gdy baza danych dla oceny, będzie wystarczająco duża oraz będzie wyjaśnione bez żadnych wątpliwości, że nie trzeba się obawiać negatywnych zmian w jakości wody, (zasada ostrożności w ustawie wodnej).

Uważamy utylizację w otworach odpadowych płuczki z procesów hydroszczelinowania, przy zastosowaniu, trujących dla środowiska naturalnego chemikaliów, z powodu braków w wiedzy o powiązanych niebezpieczeństwach, za nieodpowiedzialne.

Koalicja rządowa wypracuje przy udziale krajów związkowych i nauki, we wspólnym procesie z firmami, jakie konkretne fakty muszą dostarczyć badania aby uzupełnić deficyty wiedzy oraz ustanowić wystarczające podstawy dla ewentualnych następnych kroków.

Nastąpić to ma w transparentnym procesie. W którym wyniki badań będą ocenione, w dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami pod kierownictwem strony naukowej. 
Koalicja rządowa przedstawi krótkoterminowe zmiany w ustawie o gospodarce wodnej dla lepszej ochrony wody pitnej oraz rozporządzenie o "Raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia górniczego na środowisko"((UVP), które będzie wymagało przed wydaniem decyzji o pozwoleniu poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych przy użyciu szczelinowania hydraulicznego (Fracking) obligatoryjnego raportu UVP oraz udziału społeczeństwa.

27.11.2013 r.
mgr inż. Krzysztof Puzyna
webmaster@iddd.de

7 komentarzy:

 1. Wstrzymano wydawanie pozwoleń to nie jest równoznaczne z wycofaniem!
  Firmy, które wcześniej dostały pozwolenia prowadzą swoją działalność.
  Cytat:
  "United Oilfield Services przeprowadziła badania geofizyczne 3D w rejonie Wiesbaden w Niemczech.
  Prace obejmowały 59 profili sejsmicznych metodą wibratorową o łącznej powierzchni wzbudzania 92 km2, co odpowiada przy założonej metodyce wykonaniu 5043 punktów wzbudzania. Powierzchnia odbioru wyniosła 147 km2 co daje 7664 punktów odbioru. Zdjęcie sejsmiczne realizowane było metodą 3D, dla centralnie położonej linii wzbudzania rejestracja odbywała się na szesnastu liniach odbioru oddalonych od siebie o 400 metrów. Pomiary SMP wykonano metodą refrakcji: 1 sonda na około 1,0 km2.
  Badany obszar dolin Renu i Menu należy do bardzo zurbanizowanych z gęstą siecią autostrad i linii kolejowych, przez co realizacja klasycznym systemem kablowym była praktycznie niemożliwa. Akwizycja danych sejsmicznych realizowana była poprzez bezkablowy system UNITE firmy Sercel oraz aparaturę 428X. Jako źródło energii w tym projekcie użyto ciężkich wibratorów Thomas, wyposażonych w shakery firmy Sercel." koniec cytatu.
  http://www.uos.pl/aktualnosc/uos-geofizyka-projekt-wiesbaden.html


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. >Wstrzymano wydawanie pozwoleń to nie jest równoznaczne z wycofaniem!
   Firmy, które wcześniej dostały pozwolenia prowadzą swoją działalność.
   -----------------------------------

   Wystarczy krótko wyszukać w Internecie by zobaczyć***, że wyżej wymienione " badania geofizyczne 3D w rejonie Wiesbaden w Niemczech" dotyczyły poszukiwania głębokiej geotermii!
   Chodziło o projekt bardzo pożądany i przyjazny na dłuższą metę środowisku w regionie. Poszukiwania w styczniu 2012, na obszarach pomiędzy Breckenheim, Hochheim, Flörsheim i Diedenbergen dotyczyły gorących zbiorników wody podziemnej. Właściciele kilkudziesięciu gruntów zostali powiadomieni, spytani o zgodę, a odszkodowania zostały wypłacone. Zlecenie udzieliły wspólnie następujące przedsiębiorstwa: Rhein-Main Deponie GmbH, Eswe Versorgungs AG oraz Urząd Środowiska w Wiesbaden. Celem badań było znalezienie głębokiej geotermii (3-4 km głębokości) nadającej się do wytwarzania prądu elektrycznego dla regionu Wiesbaden.

   Informacje z Urzędu Środowiska w Wiesbaden.
   http://www.wiesbaden.de/leben-in-wiesbaden/umwelt/energie/geothermie.php

   Podsumowując, podany przez was artykuł firmy UOS ze stycznia 2013 roku na podanej stronie
   http://www.uos.pl/aktualnosc/uos-geofizyka-projekt-wiesbaden.html
   nie podaje celu badań i ich daty, a wy użyliście tego propagandowego artykułu do insynuacji, która w świetle moich uwag okazuje się całkowicie błędna.

   Pozdrawiam
   mgr inż. Krzysztof Puzyna

   ***Patrz fragment u góry strony:
   http://www.wiesbaden.de/leben-in-wiesbaden/umwelt/energie/geothermie.php

   TIEFE GEOTHERMIE: MESSUNGEN IM WIESBADENER SÜD-OSTEN
   Die Landeshauptstadt Wiesbaden und die ESWE Versorgungs AG entwickeln gemeinsam das regionale Projekt "Tiefe Geothermie" in Wiesbaden. Ziel des Gemeinschaftsprojekts ist ein Tiefengeothermie-Kraftwerk zur Gewinnung von Strom und Fernwärme. Um dieses Ziel zu erreichen, führen Stadt und Energieversorger umfangreiche Untersuchungen durch (...)

   Usuń
 2. "Dotychczasowy Minister Środowiska w Niemczech Altmeier nazwał wstrzymywanie od 2012 roku wydawania pozwoleń na poszukiwanie i wydobycie gazu z łupków przy pomocy hydroszczelinowania "
  A więc wstrzymano wydawanie pozwoleń ale nie mówi minister o unieważnieniu wcześniej wydanych pozwoleń na poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego.
  Tak więc gaz łupkowy, mimo wszystko, będzie poszukiwany i wydobywany na mocy wcześniej wydanych pozwoleń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma łatwo. Anonimowy koment napisał pewno palant z Exxon Mobile. Exxon-Mobil ma jakieś stare licencje w Niemczech i będzie chciał je realizować. Zobaczymy czy Exxon będzie w stanie zacząć Fracking przeciwko woli ludności i rządowi Schlezwig-Holsztynu, gdzie złoża gazu w łupkach są największe. Panuje wojna ze skurwysynami, bandyckimi Amerykanami!

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy może pan podać relacje z Niemiec, z tej wojny z bandytami z Ameryki ?
  Jak bronią się Niemcy przed nimi?

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"