15 sie 2012

Bytów, wypadek cysterny BNK Petroleum, wyciek przekracza normę trucizn- biocydów 8000 razy


Oświadczenie Komisji Europejskiej z 23.09.2011 r.: 
Chemikalia używane do szczelinowania nie są zgodne z regulacjami unijnymi i są w Unii nielegalne. 


Nielegalne nie jest postępowe, szczególnie jeśli niszczy podstawy życia w Polsce. W aspekcie małych zasobów wody w Polsce -hydroszczelinowanie jest przestępstwem na Polakach.

Wczoraj w okolicy Bytowa na Kaszubach doszło do wypadku samochodowego w wyniku, którego została rozszczelniona cysterna przywożąca płuczkę wiertniczą. O całym zdarzeniu poinformowała dziś BNK Petroleum Inc., która poszukuje gazu łupkowego w tej części Polski. Spółka szacuje, że do przepustu drogowego przedostało się ok. 12 000 l płuczki.
 
Do zdarzenia doszło w trakcie przemieszczania urządzenia wiertniczego pomiędzy szybami Gapowo B-1 i Miszewo T-1. Cysterna należąca do MDW S.A., podwykonawcy wynajętego przez BNK Petroleum, specjalizującego się w transporcie płuczki wiertniczej i odpowiedzialną za przeładunek oraz obsługę płynów pomiędzy tymi dwoma szybami, przewróciła się na rondzie niedaleko Bytowa. Cysterna przewoziła ok. 16 000 l (16 m3) słodkowodnej płuczki wiertniczej.

Cysterna firmy MDW przewróciła się w poniedziałek ok. godz. 17.00 rozszczelniając się. Policjanci ustalili, że 27-letni kierowca MAN-a jechał z prędkością nie zapewniającą panowania nad pojazdem, w wyniku czego doszło do wywrócenia się i wycieku przewożonej płuczki wiertniczej. 

Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policjantów i strażaków. Wywrócony pojazd został podniesiony przez dźwig, a substancję znajdującą się w wywróconej cysternie przepompowano do innej cysterny. 27-latka ukarano mandatem w wysokości 500 zł.

Kierowca transportował płuczkę górniczą z szybu w Gapowie (pow. kartuski) do wiertni w Miszewie (gm. Trzebielino). - ( czyli tam "utylizują po polsku".

Początkowe obliczenia wskazują, że do przepustu drogowego wyciekło ok. 12 000 l (12 m3) płuczki słodkowodnej. Płuczka wiertnicza jest wykorzystywana przy wierceniu i składa się przede wszystkim z wody słodkiej i bentonitu (gliny). W płuczce znajdowały się również śladowe ilości nietoksycznych domieszek, takich jak: polimery, guma ksantanowa i dwuwęglan sodu, a także ok 0,1% biocydu. 

Według Schlumberger Oilfield Eastern Limited Sp. z o.o. – firmy zajmującej się domieszkami do płuczek – tak mała ilość biocydu jest nietoksyczna na tym poziomie rozcieńczenia. 

Mój komentarz (Krzysztof Puzyna)

0,1 % biocydu od 16 m3 to 16 kg biocydu. Nie mogę inaczej liczyć, gdyż jeśli strona BNK Petroleum podaje wartości procentowe, a biocydy ocenia się w jednostkach masy to musi chodzić w tym niejednoznacznym podaniu procentów o jednostki masy- w tym wypadku 16 kg jakiegoś biocydu. 

Biocydy to nazwa zbiorcza i każdy nowy biocyd powinien być dopuszczony przez komisję EFSA (European Food Safety Authority) Wg EFSA stężenie dopuszczalne biocydów w opakowaniach dla przemysłu spożywczego nie powinno przekraczać 125 mg/m3
Jeśli wylało się 12000 litrów to mamy do czynienia z 12 kg biocydu wylanego do środowisk.
12000g/12m3 to 1000g/m3 !!!!
czyli 1 milion mg/m3 to znaczy 

Norma 8000 razy przekroczona 
stężenie biocydów przekracza 8000 razy dopuszczalne normy dla ludności. Uwaga w Niemczech dopuszczalne stężenie biocydów w zbiornikach wody pitnej jest ZERO- czyli całkowicie zabronione jest rozcieńczanie i wprowadzanie do obiegu wodnego.
więcej pod http://iddd.de/Frac.htm#680kAby zapobiec katastrofie ekologicznej strażacy postawili specjalną zaporę na rzece Bytowa. Trzeba zauważyć, że zwykle biocydy rozpuszczają się w wodzie :)

Wykorzystano artykuł mmazurczak z 14 sierpnia 2012 
oraz zdjęcie Marcina Pacyno. Dokładną ocenę i skład płuczki ma w piątek, (17 sierpnia 2012 r.) podać profesor Politechniki Gdańskiej w Dzienniku Powiatu Bytowskiego.
17.sierpnia 2012r:  
Niestety nie dostałem jeszcze raportu. Może dłużej potrwać, patrz utylizacja po polsku w Głobinie, Polecany link:
Utylizacja po polsku
lub
Głobino - wyniki badań

http://bejda.blogspot.de/2012/04/gobino-wyniki-badan.html

5 komentarzy:

 1. Komentarz poniższy czeka na moderację na:
  BNK Petroleum Inc.: w wyniku wypadku drogowego doszło do wycieku płuczki:
  "
  Z centrum Polski pisze:
  Twój komentarz oczekuje na moderację.
  15 sierpnia 2012 o 14:35

  Nie jest to żadna histeria!
  Tym wypadkiem skażili nam środowisko truciznami i wmawiają wedle zasady” Nic się nie stało”.
  Od kiedy rakotwórcze biocydy są „cukierkami” dla Polaków?
  Ten numer bezczelnego kłamstwa i ignorancji nie przejdzie!

  Koniec! Ciemnotę wciskajcie w USA a nam dajcie spokój i wynoście się z Polski!
  Stanowcze Nie dla skazania 3/4 rolniczego terytorium Polski na pole wydobywcze okupantów!
  Nikt nie sprawuje kontroli nad neokolonialnym wyzyskiem Polskich Bogactw Naturalnych przez okupantów, którzy przekupili wszelkie służby kontrolne, urzędy i realizują cele strategiczno – militarne USA.
  „Biedni” amerykanie żalą się w You Tube jak drogo ich kosztuje przekupywanie polskich urzędników,zdrajców Narodu Polskiego…http://www.youtube.com/watch?v=nxO8lfWerU0 "

  Czy się doczeka publikacji?
  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podano stężenie biocydów jak w płynie szczelinującym.
   Ja nie kłamię, ale ty wyzywasz. Napisz jeszcze raz bez wyzywania..
   Polecam "O przeklinaniu i wyzywaniu na NE."
   http://idb.nowyekran.pl/post/70455,o-przeklinaniu-i-wyzywaniu-na-ne

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Przy moich obliczeniach wychodzi stężenie w tych płynach ok 1 ml biocydu/ litr płynu"
   Witam, proszę pokazać mi te swoje obliczenia zamiany miligramów w mililitry ha, ha, he, hi:)

   "wg Puzyny daje to 16 kg (czemu nie litrów?) biocydu"
   Ponieważ tak podaje się stężenia.

   "..zużyto na 2 000 m3 wody 15 kg biocydu" - informacja nieprawdziwa.

   Polecam "O przeklinaniu i wyzywaniu na NE."
   http://idb.nowyekran.pl/post/70455,o-przeklinaniu-i-wyzywaniu-na-ne

   Usuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"