Halliburton szuka gazu w Polsce

 

 Hamburg, 14 grudnia 2011 r.
Odpowiada Krzysztof Puzyna



  1. Mamy prawo wiedzieć, co się dzieje. Co to za maszyneria w środku pola z kukurydzą niedaleko Poznania. 
  2. Dlaczego przez tygodnie (sierpień, wrzesień 2011) płonie wydobywający się z szybu gaz? - Odp. Nie ma dowodów, że chodzi o gaz zamknięty ze źródła niekonwencjonalnego. Wg mapy ministerstwa środowiska z 30.11.2011r. (4 MB)  jest to gaz zamknięty w olbrzymim zbiorniku gazu, czyli źródło konwencjonalne. Jest to olbrzymia kradzież gazu "legalnie" zorganizowana (za łapówki?) przez przekupionych rzeczoznawców. Wg Krzysztofa Puzyny w Raporcie Siekierki (.pdf, 4MB) piszą o koncesji na poszukiwanie gazu zamkniętego"tight gas" ze źródeł niekonwencjonalnych "Projekt „Siekierki” polega na wykonaniu pilotażowego zagospodarowania złoża gazu typu „tight gas” i jego efekty przyniosą pionierskie informacje pozwalające na rozwijanie nowego źródła gazu ziemnego w Polsce. str. 75" natomiast wg Mapy Ministerstwa środowiska w ciągu roku przekwalifikowano gaz z okolicy Siekierek z tight gas na gaz ze źródła konwencjonalnego - czyli przestępstwo 1 rangi - Tak przewidywałem już w moim artykule z 15.02.2011 r. Krótkie uwagi do projektu Siekierki.
  3. Na czym polega metoda poszukiwań gazu? Odp. dotyczy poszukiwań gazu niekonwencjonalnego. Patrz tu http://iddd.de/FracingPL.html
  4. Czy podczas poszukiwań stosuje się szczelinowanie hydrauliczne? Odp. Tak, jeśli chodzi o złoża niekonwencjonalne.
  5. Czy są opracowania dotyczące oddziaływania na zdrowie ludzi i środowisko przed rozpoczęciem poszukiwań? Odp. W przypadku Siekierek koło Poznania: tak patrz tutaj: Raport Siekierki przy Poznaniu - tight gas project, Uwagi do raportu uwarunkowań środowiskowych.
  6. Kto ma koncesje na poszukiwanie? Odp. wg informacji z Ministerstwa Środowiska: 
Zestawienie podmiotów, które posiadają koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego łącznie konwencjonalnego i niekonwencjonalnego (shale gas)* w Polsce wg stanu na dzień 1 grudnia 2011 r. (łącznie 108 koncesji)
1. Chevron Corporation (inwestor): Chevron Polska Energy Resources Sp. z o.o. – 4 koncesje; 
2. ExxonMobil Exploration and Production Poland Sp. z o.o. – 6 koncesji;
3. Realm Energy International Co. (inwestor):
-Helland Investments Sp. z o.o. – 1 koncesja;
-Joyce Investemtns Sp. z o.o. – 1 koncesja;
-Maryani Investments SP. z o.o. – 1 koncesja;
4. San Leon Energy (inwestor):
-Liesa Energy Sp. z o.o. – 4 koncesje;
-Gora Energy Resources – 1 koncesja;
-Vabush Energy Sp. z o.o. – 1 koncesja;
5. Marathon Oil Company (inwestor):
- Marathon Oil Poland Sp. z o.o. – 11 koncesji;
6. PGNiG S.A. – 15 koncesji;
7. Orlen Upstream Sp. z o.o. - 7 koncesji;
8. LOTOS Petrobaltic Sp. z o.o. – 7 koncesji;
9. 3Legs Resources Plc (inwestor):
- Lane Energy Poland Sp. z o.o. – 6 koncesji;
- Lane Resources Poland Sp. z o.o. – 3 koncesje;
10. Cuadrilla Polska Sp. z o.o. – 2 koncesje;
11. Dart Energy Poland Sp. z o.o. – 1 koncesja;
12. Talisman Energy Polska (inwestor):
- Talisman Energy Polska – 3 koncesje;
13. BNK Petroleum (inwestor):
- Indiana Investments Sp. z o.o. – 3 koncesje;
- Saponis Investments Sp. z o.o. – 3 koncesje;
14. Emfesz (inwestor):
- DPV Service Sp. z o.o. - 5 koncesji.
15. Eni Polska Sp.z o.o. – 3 koncesje
16. Strzelecki Energia Sp. z o.o. - 6 koncesji;
17. PETROLINVEST S.A. (inwestor):
- Silurian Sp. z o.o. – 5 koncesje;
- Silurian Energy Services Sp. z o.o. – 4 koncesje;
- ECO Energy 2010 Sp. z o.o. - 4 koncesje
18. Mac Oil (Poland) Sp.z o.o.- 1 koncesja
  1. W jakim trybie udziela się koncesji? - Odp. Proszę sobie samemu zobaczyć w koncesjach i dać znać jak się do nich dotrze na webmaster@iddd.de
  2. Więcej transparentności mniej hurra zapewnień, że gaz to nasza emerytura. Odp. Z całą pewnością jest to kłamstwo. Z gazu łupkowego by coś zostało na przyszłość jakby go pozostawili w spokoju na lat 20 do czasu upadku amerykańskiego reżimu finansowego i wynalezienia bezpiecznych technik wydobycia gazu z łupków.
  3. Czy mamy spędzić emeryturę wśród szybów, płomieni, w krajobrazie industrialnym? Więcej dialogu ze społeczeństwem. Ludzie naturalnie bronią się przed nieznanym, tym bardziej, że Francja zabroniła frackingu (szczelinowania) a w USA jest masowy sprzeciw wobec tej metody. Prosimy o więcej jawności. Odp. Prosić, to można ludzi uczciwych. Władze Polskie - to jacyś podstawieni kolaboranci, na pewno przekupione. Ich trzeba pogonić, oni rozkradają i dają rozkradać Polskę. Po inteligentnych oszustwach wyborczychumtsno.com - nie ma żadnej nadziei na racjonalną w polskim interesie politykę tej oszukańczej sitwy. Potrzeba zmiany ustroju na ustrój demokracji bezpośredniej, w którym tak duże projekty jak przekazywanie w obce łapy polskich bogactw jest kontrolowane przez naród, referendami ogólnopolskimi. Patrz referenda pod http://iddd.de/idb.htm#ref

4 komentarze:

  1. O tym wiadomo od 1972 roku.
    W tym czasie robiono wielkie badania gologiczne i taka mapa gazu jest znana.

    Nie wydobywano go jednak z powodu konkurencji w tym samym czasie MO i S wydobyli w Anglii i Norwegii.
    Tamten się kończy zaczynają w POlsce, te same firmy

    A jak głupiemu narodowi powiedzieć,że nasz gaz będą sprzedawali obcy. Wymyślono nazwę łupkowy.

    My nie umiemy ale inni tak. Dostaniemy chociaż napiwek!
    dr Jerzy Jaśkowski

    OdpowiedzUsuń
  2. nie znają się nic a nic... to tak jakbym przyjechał (jestem geologiem) do NBP i się wypowiadał na temat stóp procentowych i zmuszał Radę Polityki Pieniężnej do zmian. Pani "Ekspert" bajdurzy o tym, że głębokość 4.5 km to jest taka głębokość, że trzeba wykorzystywać szczelinowanie. NIE MACIE POJĘCIA O TECHNOLOGII WYDOBYCIA WĘGLOWODORÓW TO NA MIŁOŚĆ BOSKĄ NIE GADAJCIE BZDUR I SŁUCHAJCIE LUDZI KTÓRZY W TYM SIEDZĄ I SIĘ NA TYM ZNAJĄ.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niech pan/pani ekspert napisze dlaczego nie ma przekwalifikowania tego złoża w Siekierkach z gazu zamkniętego na gaz ze złoża konwencjonalnego?

      Usuń
  3. Najgorsze jest to że skażą całą wodę gruntową bo żeby wydobyć gaz muszą wtłoczyć chemikalia z cystern pod ziemię i potem ludzie będą pić skażoną wodę...

    OdpowiedzUsuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"