25 sty 2012

Wieści z Żurawlowa:"BĘDĄ SZLI PO TRUPACH"?


Ogólnopolska manifestacja przeciw wydobywaniu gazu
ziemnego w Żurawlowie, 19.01.2012r.

"Tu jest nasza, polska ziemia i wszyscy mamy pełne prawo jej obrony..." mówił m.in.Paweł Ziemiński ze Stowarzyszenia Wierni Suwerennej Polsce w Łodzi.


Na pierwszym planie dr.hydrogeolog z PIG Małgorzata Woźnicka, od lewej Anna Nowak Makuch z Żurawlowa, jedna z inicjatorek oporu przeciw odwiertowi gazu ziemnego w Żurawlowie, (autorka poniżej cytowanego emaila) wraz z innymi mieszkańcami gminy Grabowiec. Pani Anna Nowak-Makuch zwróciła się do Teresy Wojda o pomoc i wsparcie w obronie przed Chevronem.
9-01-2011r.
"Dzisiaj dzięki Pani znowu powróciła w nas nadzieja, że obronimy naszą małą ojczyznę. Bardzo liczymy, że uda się Pani zainteresować kogoś naszą sprawą kto nam pomoże. Proszę Panią bardzo żeby pani nie upubliczniała w internecie tego listu opisującego naszą sytuację, bojąc się że ktoś wykorzysta to przeciwko nam.
Dziękuję za przesłane materiały
W załączniku list opisujący całą naszą historię."
----------------------------------------------------
9.01.2011r., Teresa Wojda : Szanowna Pani Anno,
Poruszona sytuacją, którą przedstawiła mi Pani telefonicznie w związku z planowanym zamkniętym spotkaniem 19.01.2012 r. z firmą Chewron w sprawie budowy wiertni bardzo proszę Panią o opisanie obecnej sytuacji celem
przedstawienia osobom, które ewentualnie chciałabym zainteresować tematem i prosić o pomoc, czy doradzenie.
Polecam
kontakt :
Pani Teresy Adamskiej - 507012473, czr1@poczta.onet.pl
Superwizjer tel. -519510512
Pozdrawiam serdecznie
---------------------------------------------------
10.01.2011r.,Teresa Wojda: Pani Aniu,
Oczywiście, myślimy, kontaktujemy się z zaufanymi osobami aby Wam pomóc i Was wspomóc.
Nie traćmy nigdy nadziei.
Nadzieją jest choćby dzisiejsza wiadomość o korupcji przy koncesjach.
Nam wszystkim zagrożonym trzeba bronić Wielkiej Naszej Ojczyzny , jaką JEST POLSKA.
Jesteście, jesteśmy częścią wielkiej OJCZYZNY. Tylko taki pryzmat ma szanse powodzenia.
Trzymajcie się mocno.
Pozdrawiam serdecznie
Teresa Wojda
-------------------------------------------------------------
To jeden z tropów...
może jakaś wieść, albo inna forma przekazu, dotarcia do zwolenników przydałaby się.
Konieczne byłoby uświadomienie wszystkim, zwłaszcza zwolennikom Chevronu co niesie ze sobą ludobójczy Chevron.
Czy chcą chorować?. Czy tacy pewni, że w poczęstunku nie znajdą się środki, które nie koniecznie od razu podziałają a w perspektywie zaszkodzą zdrowiu i życiu? Przecież wszystkiego najgorszego można się po takiej ludobójczej firmie spodziewać...
Wielokrotnie rozmawiałam osobiście z ludźmi z otoczenia wiertni w Gołębiewie koło Kutna. Znam kilka przypadków, które świadczą, że dziwnym trafem zachorowały na niespotykane dotąd tam choroby np odzwierzęce.
-------------------------------------------------------------------
21.01.2011r.,Teresa Wojda: Pani Aniu,
W nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy jeszcze raz za wszystko serdecznie dziękuję Pani i Pani rodzinie, oraz wszystkim dzielnym mieszkańcom Żurawlowa i okolic, którzy są z wami zjednani w walce o miejsce do bezpiecznego życia.
Niechaj pociechą i wsparciem będą choćby słowa : "lepszy w wolności kęsek lada jaki niźli w niewoli przysmaki".
" Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
i mocno wierzę w to,
że ten świat
nie zginie nigdy dzięki nim."
Dedykuję również swój wcześniejszy wpis z komentarzy spod petycji jakże aktualny i po spotkaniu 19.01.2012 r, bo przekonaliście się, że cyt:
"Już nie Jesteście sami.
Z Wami jest cała zagrożona Polska, zagrożeni Polacy.
Wielka jest nawet najmniejsza wieś. Wielka jest swą świadomością i chęcią działania i przeciwstawienia się.
Brawo!
Wspieramy Was serdecznie zjednoczeni mocą troski o DOBRO WSPÓLNE, któremu na imię POLSKA !!!
NIE TRAĆMY NADZIEI !
Bł. Jan Paweł II:
"Jeśli ktoś lub coś każe Ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Jeśli znasz odwieczną Miłość, która Cię stworzyła";
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi";
"Nie sposób inaczej zrozumieć Człowieka, jak w tej wspólnocie jaką jest Naród"; "Musicie być mocni mocą wiary i nadziei"."
Do moich podziękowań i gorących pozdrowień dołącza się moja siostra bliźniaczka Maria Bejda ( Flensburg- Niemcy) z którą wspólnie działamy w powołanej przez nas Inicjatywie Obywatelskiej Dorzecza Bzury i Słudwi.
Z wyrazami szacunku i poważania
Teresa Wojda
w załączeniu
komentarz mojej siostry Marii Bejda z forum spod petycji:
"Honor i godność Polaka nie pozwoliłyby mi nigdy przyjąć cokolwiek od złodziei i ludobójców jakimi są koncerny wydobywcze ropy i gazu ziemnego !
Ludobójcom, przestępcom korupcyjnym, którzy za łapówki i układy weszli w posiadanie naszych bogactw należy się bojkot takich spotkań z kateringiem.
Nigdy nie miałbym pewności, czy mnie tam nie otrują.
Rodacy, nie bądźcie naiwni, takich ludobójców stać na wszystko!
Dla nich człowiek się nie liczy a liczą się jedynie pieniądze!!!
Polacy, którzy wchodzą w układy z firmami wydobywczymi i dają się przy tym poniżać taką jałmużną jak kateringi czy" 4 tysiące złoty na dom" to kolaboranci i zdrajcy Ojczyzny!
Jak Wam nie wstyd wchodzić w układy z wrogiem?
Panie Wójcie z lubelskiej gminy, gdzie ma powstać ta nowa wiertnia poprzedzona spotkaniem z kateringiem, Jak Panu nie wstyd popierać na Waszym terenie działania przestępców i WROGÓW NARODU POLSKIEGO ?
Apeluję do mieszkańców tej wioski na Lubelszczyżnie, zjednoczcie się i stańcie ramie w ramię przeciwko bandytom!
Wspieramy Was modlitwą i pozytywnymi myślami.
Nie dajcie się dalej tak poniżać i manipulować !
Bierzcie przykład z Braci Kaszubów, którzy umieli się zjednoczyć i przepędzili
intruzów z NASZEJ POLSKIEJ ZIEMI ! "

Od lewej :
Zbigniew Tynenski -prezes Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi, Barbara Siegieńczuk jedna z inicjatorek oporu przeciw odwiertowi w Żurawlowie.
w drugim rzędzie :
Teresa Wojda z Inicjatywy Obywatelskiej Dorzecza Bzury i Słudwi, prezes Stowarzyszenia Regionalnego Wsi Urzecze"Łowiczanie" z Łowicza, (z plakatem Krzysztofa Puzyny i plakatem Inicjatywy w rękach) Teresa Adamska z Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Łodzi, Damian Żuchowski z planszą prezentującą przypadki łamania przez Chevron praw człowieka i ochrony środowiska na świecie, Paweł Ziemiński, prezes Stowarzyszenia Wierni Polsce Suwerennej w Łodzi.

"Wójt uspokajał mieszkańców, że w Markowoli nic się nie stało, badania wykazały, że nie ma żadnych ujemnych skutków. Po tym stwierdzeniu cała sala głośno skandowała: „NIE CHCEMY GAZU!“/cytat z relacji Teresy Wojda z pobytu ( na własny koszt) w Żurawlowie a opublikowany na tym blogu w poście pt.: "Stańmy w obronie Żurawlowa..." stoi w sprzeczności z opisem Damiana Żuchowskiego, jakoby cytat:
" w prywatnych rozmowach po spotkaniu, niejeden mieszkaniec Żurawlowa wyrażał opinię, że nie został przekonany, zarówno do akceptacji jak i całkowitego odrzucenia poszukiwania gazu łupkowego w granicach miejscowości i gminy."

Czyżby D.Żuchowski należał do grona "nieprzekonanych"?
Mieszkańcy gminy Grabowiec nie mają wątpliwości po której stronie stoją, czego niezbitym dowodem są podjęte przez nich dalsze działania.
W tym kontekście rodzi się zasadnicze pytanie jaki cel mają do spełnienia takie relacje eksponujące zwolenników wydobywania gazu zamiast przytaczania bardzo istotnych wystąpień Pawła Ziemińskiego i Teresy Wojda, dzięki którym spotkanie mogło być kontynuowane czy bardzo ważnych wystąpień Zbigniewa Tynenskiego i Teresy Adamskiej?
Wójt Gminy Grabowiec, jako że reprezentował interesy Chevronu, zdaniem Teresy Wojda nie powinien przewodniczyć temu zebraniu.Ster prowadzenia tego spotkania powinni przejąć wybrani przez zebranych, przedstawiciele gospodarzy, mieszkańcy Żurawlowa.

Nie ufajcie Chevronowi” – ostrzega ekwadorski prawnik Pablo Fajardo, który prowadził sprawę przeciwko amerykańskiej spółce w Ekwadorze – „Chevron wydobywał u nas ropę naftową, zanieczyścił nasze lasy deszczowe, przyczynił się do śmierci ludzi, popełnił oszustwa, a następnie próbował to wszystko ukryć”. Fajardo odnosząc się do ostatniej awarii Chevronu w Brazylii dodał, że „firma ma problem systemowy, który nie pozwala jej spełniać zobowiązań środowiskowych wobec społeczności w sąsiedztwie, których prowadzi działalność”.

Dziękujemy za wspieranie nas w naszych działaniach przeciwko gazowi łupkowemu.
Witam!
Sytuacja w Żurawlowie jest ciężka bo obawiamy się, że firma nie
zrezygnowała z lokalizacji w naszej wsi.
Chevron przesłał mediom oświadczenie w którym zamierza nie rezygnować
i spotkać się z mieszkańcami aby poznać ich potrzeby i dowiedzieć się
czego oczekujemy od nich.
W poniedziałek Wójt otrzymał od na pismo w którym oświadczamy, że NIE
CHCEMY mieć nic wspólnego z tą firmą.( Pismo dołączam w załączniku).
My nic nie chcemy. Chcemy tylko żeby nas zostawili w spokoju. Teraz BOIMY
SIĘ, że jeżeli dojdzie do spotkania w którym będzie tylko firma i
mieszkańcy wsi Żurawlów bez mediów itp. to Chevron zrobi co będzie
chciał i ogłosi publicznie, że się z nami dogadał chociaż my nadal
będziemy przeciwni. BĘDĄ SZLI PO TRUPACH!!!

Pozdrawiam serdecznie razem z mieszkańcami Żurawlowa
Anna Nowak Makuch
__________________________________________________________
Mieszkańcy wsi Żurawlów
Mieszkańcy gminy Grabowiec


Wójt Gminy Grabowiec

Rada Gminy Grabowiec

W związku z zamiarem budowy na terenie wsi Żurawlów wiertni badawczej do określenia zasobów gazu łupkowego po raz kolejny oświadczamy, że jesteśmy przeciwni obecności firmy Chevron oraz jej działalności na terenie naszej gminy.

Dotychczasowe informacje, które uzyskaliśmy z różnych źródeł, w tym prelekcji autorytetów naukowych, spotkania z przedstawicielami Chevron i dostępnych publikacji, pozwoliły na sprecyzowanie naszego stanowiska w sprawie badań i ewentualnej eksploatacji zasobów gazu łupkowego na terenie gminy Grabowiec.
Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na świecie i w Europie (m.in. zakaz prac badawczych prowadzonych przez Chevron w Bułgarii) opinie publikowane na temat zagrożeń związanych z procesem szczelinowania hydraulicznego oraz opinie o samej firmie Chevron (najbardziej toksyczna firma roku 2011 wg magazynu Alternet), tym bardziej stanowczo protestujemy przeciw inwestycjom tej firmy na terenie gminy.
Wszelkie działania Wójta zmierzające do organizacji kolejnych spotkań z firmą Chevron nie mają w naszym przekonaniu żadnego uzasadnienia, i nie zmienią naszej opinii w tym zakresie. Kolejne spotkania nie mają sensu.
Oświadczamy, że będziemy czynnie protestować w każdy dostępny sposób przeciw organizowaniu kolejnych spotkań i manipulowania społecznością wioski i gminy przez przedstawicieli firmy Chevron. Nie zawahamy się przed użyciem każdych form obrony przed działalnością firmy Chevron na naszym terenie.
Żurawlów 2012.01.20

Podpisy:

4 komentarze:

 1. zdjęcia opisane mają dodatkowe silne działanie. Co to za osoby co one reprezentują i.t.d.

  OdpowiedzUsuń
 2. Urzędujący Wójt, skoro postępuje wbrew woli mieszkańców i równocześnie stawia się w roli rzecznika Koncernu Chevron, sam podważa swój mandat zaufania społecznego do piastowania tej funkcji.
  To przecież mieszkańcy go wybrali a nie firma. Sprzeniewierzył się interesom mieszkańców więc niechaj się już nie męczy. Uwolnijcie go! Nie trzymajcie go na siłę....
  Słyszałem ,jak mówiono: "Wójt został przekupiony i nikt go nie przekona." "Wójt zdrajcą"....

  OdpowiedzUsuń
 3. Wójt nasyła na mieszkańców,którzy go wybrali, takie firmy co mają sławę w łamaniu praw człowieka.
  Chce by na jego terenie były takie nieszczęścia ludzi jak na planszy D. Zuchowskiego?

  Toż to karygodne i na to są paragrafy? Czy tam w Zamościu to nie prokuratorów Polaków ... Jak tak można. Gdzie etyka a i gdzie jest prawdziwe prawo?
  To jakaś paranoja, bezprawie.

  Wójcie, daj spokój swoim mieszkańcom i nie dręcz.


  Uszanuj ich wolę i miej odrobinę honoru i zrezygnuj z funkcji.

  cytat z wnp:"
  Jak rząd mógł wpuścić do kraju koncerny ,które są winne , mają wyroki sądowe za łamanie praw człowieka w innych krajach świata ( Ekwador, Birma, Brazylia) i zobowiązane do wypłacania ogromnych odszkodowań za zniszczenia.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Według nowego,obowiązującego prawa geologicznego i górniczego ustawodawca przewidział (czyli wiedział) o zagrożeniach !!!
  Art. 152 ust.1
  W celu natychmiastowego zapobiegania szkodzie lub jej skutkom sąd może nakazać podjęcie koniecznych czynności. Jeżeli obowiązek ten obciąża poszkodowanego, sąd może nakazać, aby podmiot , do którego jest kierowane roszczenie, niezwłocznie wypłacił odpowiednią kwotę pieniężną.
  cyt :" określenie "sąd może" jest dalekie od określenia "sąd nakazuje" - co byłoby pewnikiem wypłaty odszkodowania, co to w ogóle oznacza, że sąd może?)

  ust.2
  W przypadku powstania szkody w postaci ZANIKU WODY lub UTRATY JEJ PRZYDATNOŚCI, podmiot, do którego jest kierowane roszczenie, do czasu naprawienia szkody jest obowiązany bezpłatnie DOSTARCZYĆ POSZKODOWANEMU NIEZBĘDNA ILOŚĆ WODY.

  ust. 3
  W sprawach uregulowanych w ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym
  cyt:"artykuły z przytoczonego działu VIII, są wystarczającym DOWODEM, na to, że projektodawca ustawy - zarówno prof. O. Jędrysek jak i jego następca, który wniósł ustawę pod obrady parlamentu i był jej orędownikiem - Jacek Jezierski, obydwaj Główni Geolodzy Kraju, doskonale wiedzieli, że takie szkody przy poszukiwaniu i eksploatacji węglowodorów będą miały miejsce!!!"

  OdpowiedzUsuń
 4. Polish brothers we are with you.

  You are not alone on this situation.

  The same thing is about to happen in România at city Barlad, first location.

  We are trying to stop this fraking in România after bulgarian model.

  I read some online papers(using google translate) from polish media and I understand that some areas from Poland are facing serious damage caused by chevron exploration fraking , not even exploatation.

  We hope for a future cooperation between polish and romanin parts on this situation on shale gas problem.

  God bless us!

  People from Barlad city, România

  http://www.b-o.ro/

  Greetings

  OdpowiedzUsuń

Uwaga! w razie trudności w opublikowaniu komentarza np. anonimowo, (patrz pod "wybierz profil..") proszę kommentować e-mailem na adres webmaster@iddd.de z zaznaczeniem "jako komentarz"